PolskieRadio24: audycja z udziałem Cristiano Pinzauti

 

PolskieRadio24: Walki w strefie Gazy

 

W strefie Gazy w  wyniku nalotów Izraelskich zginęło już 114 osób, w tym niemal 90 cywilów. W odpowiedzi na krytykę społeczności międzynarodowej, władze Izraela tłumaczą, że starają się chronić ludność palestyńską i ostrzegać ją przed atakami. Szanse na szybkie złagodzenie tego konfliktu wydają się nikłe.

– Tylko jeżeli Europa i Stany Zjednoczone spróbują razem przekonać obie strony, że nie ma innego wyjścia niż pokój, może się udać rozwiązać ten konflikt. Trudno oczekiwać, ze Izrael nie zareaguje na ataki, ani że Hamas nie odpowie jeszcze gorszym działaniem. Tylko obecność i presja ze strony Stanów i Europy może pomóc – powiedział w PR24 Cristiano Pinzauti, wiceprezes Włoskiej Izby Handlowej w Polsce.

Rosja stoi w rozkroku

Władze Rosji próbują utrzymywać dobre relacje z obiema stronami tego konfliktu. W Moskwie działa nawet ambasada Palestyny, choć terytorium to nie jest oficjalnie uznawane za państwo.

– Rosja z jednej strony chce wspomóc Palestyńczyków w uzyskaniu przez nich państwowości, a z drugiej – utrzymać poprawne kontakty z Izraelem. Stoi w rozkroku. Ale jak większość państw na świecie, opowiada się za stabilnością i powstrzymaniem się od działań zbrojnych – podkreślał Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.

Ebola budzi grozę

Wirus rozprzestrzenia się w Gwinei, Liberii i Sierra Leone. Po raz pierwszy Ebola zaatakowała w 1976 roku w Zairze. Powoduje poważne gorączki krwotoczne, które mogą prowadzić do śmierci.Od lutego zanotowano 844 przypadki zachorowań, z których 518 zmarło. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas opieki nad chorym oraz pogrzebu. Do rozprzestrzeniania się wirusa przyczynia się także brak odpowiedniej opieki lekarskiej.

– Im trudniejsza jest sytuacja ochrony zdrowia w danym kraju, tym lepsza sytuacja dla wirusa. Więc jeżeli w Afryce zdarza się, że jest jeden lekarz na 80 tysięcy pacjentów, to pomóc możemy tylko dzięki działaniom organizacji międzynarodowych – stwierdził Cristiano Pinzauti.

Pogrzeb Eduarda Szewardnadze

Jutro w Tibilisi odbędzie się pogrzeb byłego prezydenta Gruzji i  ministra spraw zagranicznych ZSRR, Eduarda Szewardnadze. Był pierwszym szefem radzieckiej dyplomacji, który prowadził z USA rozmowy o  rozbrojeniu , a także przyczynił się do zjednoczenia Niemiec. Ten kontrowersyjny polityk rządził w latach 1992-2003, aż do rewolucji róż. Po obaleniu odszedł z polityki.

– Eduarda Szewardnadze Czesi łączą z pojęciami Głasnost i  Pierestrojka. Podkreśla się, że był klasycznym produktem systemu komunistycznego, ale też wskazywano na jego osobiste zasługi przy demontażu tego systemu. Nie omieszkano wspomnieć, że u boku Gorbaczowa zmienił Radziecką dyplomację – zaznaczył Paweł Szukała, korespondent Polskiego Radia w Pradze.

 

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji Ernesta Zozunia!

http://www.polskieradio.pl/130/2787/Artykul/1175693/

 

 

Polecane

post3

IABM2019 - OFERTA EARLY BIRDS TYLKO DO 31.07!

Rozpoczynamy rejestrację do udziału w 3-ciej edycji IABM2019, która odbędzie się 13-14 listopada 2019 w Dąbrowie Górniczej!  Do 31 lipca będzie możliwa rejestracja w ramach oferty EARLY BIRDS (dla członków...

więcej
post3

BELLAVITA EXPO WARSZAWA 2019

Włoska Izba Handlowo Przemysłowa w Polsce jest partnerem instytucjonalnym targów Bellavita Expo 2019 Po wielkim sukcesie poprzednich edycji, Bellavita Expo, najważniejsze profesjonalne targi poświęcone kuchni włoskiej oraz winu za...

więcej
post3

PLANETA LOGISTYKA

Weż udział w drugim spotkaniu z cyklu „Italian Chamber Business Talks” pod tytułem: PLANETA  LOGISTYKA :PRZYSZŁOŚC LOGISTYKI W POLSCE25.09.2018Hotel Angelo, Katowice   Z kluczowymi ekspertami będziemy...

więcej