PolskieRadio24: audycja z udziałem Cristiano Pinzauti

 

PolskieRadio24: Walki w strefie Gazy

 

W strefie Gazy w  wyniku nalotów Izraelskich zginęło już 114 osób, w tym niemal 90 cywilów. W odpowiedzi na krytykę społeczności międzynarodowej, władze Izraela tłumaczą, że starają się chronić ludność palestyńską i ostrzegać ją przed atakami. Szanse na szybkie złagodzenie tego konfliktu wydają się nikłe.

– Tylko jeżeli Europa i Stany Zjednoczone spróbują razem przekonać obie strony, że nie ma innego wyjścia niż pokój, może się udać rozwiązać ten konflikt. Trudno oczekiwać, ze Izrael nie zareaguje na ataki, ani że Hamas nie odpowie jeszcze gorszym działaniem. Tylko obecność i presja ze strony Stanów i Europy może pomóc – powiedział w PR24 Cristiano Pinzauti, wiceprezes Włoskiej Izby Handlowej w Polsce.

Rosja stoi w rozkroku

Władze Rosji próbują utrzymywać dobre relacje z obiema stronami tego konfliktu. W Moskwie działa nawet ambasada Palestyny, choć terytorium to nie jest oficjalnie uznawane za państwo.

– Rosja z jednej strony chce wspomóc Palestyńczyków w uzyskaniu przez nich państwowości, a z drugiej – utrzymać poprawne kontakty z Izraelem. Stoi w rozkroku. Ale jak większość państw na świecie, opowiada się za stabilnością i powstrzymaniem się od działań zbrojnych – podkreślał Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.

Ebola budzi grozę

Wirus rozprzestrzenia się w Gwinei, Liberii i Sierra Leone. Po raz pierwszy Ebola zaatakowała w 1976 roku w Zairze. Powoduje poważne gorączki krwotoczne, które mogą prowadzić do śmierci.Od lutego zanotowano 844 przypadki zachorowań, z których 518 zmarło. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas opieki nad chorym oraz pogrzebu. Do rozprzestrzeniania się wirusa przyczynia się także brak odpowiedniej opieki lekarskiej.

– Im trudniejsza jest sytuacja ochrony zdrowia w danym kraju, tym lepsza sytuacja dla wirusa. Więc jeżeli w Afryce zdarza się, że jest jeden lekarz na 80 tysięcy pacjentów, to pomóc możemy tylko dzięki działaniom organizacji międzynarodowych – stwierdził Cristiano Pinzauti.

Pogrzeb Eduarda Szewardnadze

Jutro w Tibilisi odbędzie się pogrzeb byłego prezydenta Gruzji i  ministra spraw zagranicznych ZSRR, Eduarda Szewardnadze. Był pierwszym szefem radzieckiej dyplomacji, który prowadził z USA rozmowy o  rozbrojeniu , a także przyczynił się do zjednoczenia Niemiec. Ten kontrowersyjny polityk rządził w latach 1992-2003, aż do rewolucji róż. Po obaleniu odszedł z polityki.

– Eduarda Szewardnadze Czesi łączą z pojęciami Głasnost i  Pierestrojka. Podkreśla się, że był klasycznym produktem systemu komunistycznego, ale też wskazywano na jego osobiste zasługi przy demontażu tego systemu. Nie omieszkano wspomnieć, że u boku Gorbaczowa zmienił Radziecką dyplomację – zaznaczył Paweł Szukała, korespondent Polskiego Radia w Pradze.

 

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji Ernesta Zozunia!

http://www.polskieradio.pl/130/2787/Artykul/1175693/

 

 

Polecane

post3

Komunikat Prasowy: International Automotive Business Meeting 2020 - Online Edition

20 października odbył się International Automotive Business Meeting, kluczowe wydarzenie z sektora motoryzacyjnego. Głownymi tematami IABM2020 były pojazdy autonomiczne i elektromobilność i po raz pierwszy wydarzenie odbyło się...

więcej
post3

RUSZYŁY ZAPISY NA IABM2020

    RUSZYŁY ZAPISY NA IABM2020 Nie przegap kolejnej edycji International Automotive Business Meeting (IABM), która odbędzie się już 20 października 2020 roku.   Edycja 2020 International Automotive Business Meeting odbędzie...

więcej
post3

INFORMACJA PRASOWA - WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW Z DNIA 24 WRZEŚNIA 2020 R.

  Walne Zgromadzenie Członków Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce, które odbyło się dzisiaj tj. 24 września 2020 r., powołało nowy Zarząd Izby, który będzie pełnić swoją funkcję do momentu zatwierdzenia...

więcej